|
Побачити! Діагностувати! Вилікувати!
Чому в Европі цифрові рентгенівські системи кращі ?
Журнал - Медичний ринок, осінь, 2011 - Литвиненко Б.С., Коваленко Ю.М., м.Київ
Уже всім зрозуміло, що в cвіті рентгенодіагностика переходить на цифрову технологію. Україна не є винятком у цьому процесі: в нашій країні працює вже понад тисячу цифрових рентгенівських систем. Але чомусь те, що ми бачимо дома і за кордоном, суттєво відрізняється, хоча за експертними даними, наприклад, українські цифрові приймачі "Альфа", якими обладнано близько 70% цифрових рентгенівських систем в нашій країні, не поступаються кращим закордонним аналогам. Спробуємо відповісти на це запитання.
Сучасні цифрові детектори мають матрицю зображення не менш як 3000 х 4000 пікселів, тобто розмір зображення становить 12 мегапікселів (МП). Крім того, для перетворення аналогового зображення в цифрове у таких детекторах використовуються 12- або 14-розрядні аналого-цифрові перетворювачі (АЦП), які дають змогу виділити від 4 096 до 16 384 градацій яскравості. Отже, за допомогою такого детектора можна розрізнити до 12 х 106 х 16 384 = 196,6 х 109, тобто майже 200 мільярдів цифрових зображень.
А тепер подивимося, скільки цифрових зображень здатний розрізнити звичайний і спеціалізований монітор.
Звичайний стандартний монітор має формат 1024 х 738 та 8-бітову відеокарту, тобто він здатний розрізнити 1024 х 738 х 28 = 0,193 х 109 цифрових зображень. Отже, якщо поділити це число на 200 мільярдів, то матимемо, що звичайний монітор може одночасно показати лише 0,1% інформації, яка є у цифровому зображенні. Безумовно, у такій ситуації пропустити патологію дуже просто, а переглянути 1000 зображень, тобто, всю здобуту діагностичну інформацію, нереально, бо дуже довго.
Таким чином, можна зробити висновок, що монітор є найбільш "вузьким місцем" цифрової рентгенівської системи.
Саме тому за кордоном для перегляду цифрових рентгенівських зображень використовують спеціалізовані медичні монітори, в яких використовується 14-бітове відтворення яскравості. Перше покоління медичних моніторів працювало з 10-бітовими відеокартами, а останнє — вже з 14-бітовими, тобто всі градації сірого кольору, які виділяє цифровий детектор, одразу ж повністю відтворюються на екрані монітора. А враховуючи що нині вже є 10- і 15-мегапіксельні медичні монітори, можна казати про те, що питання "вузького місця" може бути повністю вирішене.
На Рис. 1 показано, як відрізняється цифрове зображення при використанні 8- та 12-бітового відтворення яскравості.
Ще однією перевагою медичних моніторів є те, що їх яскравість калібрується за стандартом DICOM 3 Part 14, що забезпечує майже лінійну шкалу яскравості (див. Рис.2).
Що це означає? Хто займався опрацюванням цифрових зображень на автоматизованому робочому місці рентгенолога, той багаторазово стикався з ситуацією, коли при зміні яскравості та контрасту зображення на екрані зникає. Це означає, що ми опинилися на нелінійній ділянці шкали яскравості. На медичному моніторі такої ситуації не буде.
Рис.1. Цифрові зображення, відтворені за допомогою 8- та 12-бітової відеокарти
Рис.2. Калібрування зображень звичайних та медичних моніторів
У медичних моніторів є ще низка переваг, зокрема:
- наявність вбудованої системи самокалібрування: медичні монітори мають вбудований IQ-сенсор, який дає можливість автоматично калібрувати монітор, і датчик контролю стабільності яскравості (SBC — Stability Brightness Соntrol), який постійно контролює підсвічування та реєструє яскравість під час роботи залежно від сформованих умов, що дає змогу відтворювати рентгенівські зображення на екрані монітора з однаковою яскравістю;
- більш висока яскравість (у медичних моніторів вона наближається до 2000 кд/м2, а у звичайних цей параметр не перевищує 300 кд/м2), що дає більш широкі можливості в адаптуванні зображення на екрані до ока оператора та у створенні комфортних умов аналізу діагностичної інформації;
- широкий кут огляду (у медичних моніторів він наближається до 180о, а у звичайних цей параметр, як правило, не перевищує 40-45о );
- наявність у медичних моніторів функції управління однорідністю яскравості дисплея (LUC — Luminance Uniformity Control), що забезпечує однакову яскравість по всій площині екрана монітора;
- можливість використовуватися як у вертикальному, так і в горизонтальному положенні (Portrait and Landscape Position) та ін.
Мабуть єдиним недоліком медичних моніторів є їх ціна: вона знаходиться в межах 3 500-12 000 євро, а хороший звичайний комерційний монітор можна придбати за 300-800 євро у будь-якому магазині електроніки. То чи варто обладнувати цифрові рентгенівські системи медичними моніторами?
Ми вже майже відповіли на це запитання, якщо визнали, що в Європі рентгенівські системи кращі за наші, хоча за технічними характеристиками українські цифрові приймачі не поступаються західним. За кордоном використання медичних моніторів в рентгенівських системах регламентовано відповідними стандартами.
Ось деякі з них:
- AAPM TG18 "Assessment of Display Performance for Medical Systems";
- DIN V 6868-57 "Image Quality Assurance in X-Ray Diagnosis — Part 57";
- PAS 1054 "Requirements and Testing of Digital Mammography Equipment";
- IEC 61223-2-5 "Evaluation and Routine Testing in Medical Imaging Departments — Part 2-5";
- IPEM Report 91 "Recommended Standards for the Routine Performance Testing of Diagnostic X-Ray Imaging Systems";
- JESRAX-0093 "Quality Assurance (QA) Guideline for Medical Imaging Display Systems";
- ACR "Practice Guideline for Determinants of Image Quality in Digital Mammography";
- EUREF "European Guidelines for Quality Assurance in Breast Cancer Screening and Diagnosis" та інші.
На жаль, нині в Україні не регламентуються ані кількість моніторів у складі автоматизованих робочих місць (АРМ) рентгенолога, ані їх якість. Як результат, АРМ рентгенолога багатьох цифрових рентгенівських комплексів, які постачаються у медичні заклади нашої країни, комплектуються навіть не трьома, як у Європі, і навіть не двома, а одним стандартним комерційним монітором та ще й без спеціалізованого програмного забезпечення для опрацювання рентгенівських зображень. А що на ньому можна побачити? Проте на цих моніторах досліджують не тільки рентгенограми, а й мамограми.
Безумовно, поки в Україні не буде хоча б технічного регламенту, за допомогою якого можна було б запровадити у клінічну практику спеціалізовані медичні монітори, найчастіше будуть купувати АРМ рентгенолога з дешевими комерційними моніторами, навіть не замислюючись над тим, що на них можна побачити.
Але для всіх тих, хто дійсно хоче перейти до справжньої цифрової рентгенодіагностики, хочеться наголосити на тому, що для забезпечення її високої якості необхідно переходити до двох- або трьохмоніторних АРМ рентгенологів (див. Рис. 3) і комплектувати їх спеціалізованими 1-3 МР LCD-моніторами з яскравістю не нижчою від 450 кд/м2 (для цифрової мамографії відповідно 5 МР та 550 кд/м2).
|
Рис. 3. Дво- та трьохмоніторні робочі станції рентгенологів
|
Пояснення про інформаційно-рекламний характер відомостей, розміщених на cайті.
Шановні відвідувачі нашого сайту. Усі відомості, що містяться на cайті, носять виключно інформаційно-рекламний характер. Інформація, представлена на сайті, не є вичерпною. Технічні характеристики виробів можуть бути у будь-який час змінені або доповнені.
Дана інформація не може бути використана в якості офіційних документів, наприклад для підготовки технічної частини тендерної документації.
За додатковою інформацією звертайтеся до наших фахівців. Зв'язатися з нами >>
|